Polski Klub SkiTurowy

Ogólnopolski, nieformalny klub pasjonatów skialpinizmu, turystyki narciarskiej oraz freeride'u

Forum Polski Klub SkiTurowy Strona Główna -> Sprzęt skiturowy -> Skitury - wątpliwości nowicujsza Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Skitury - wątpliwości nowicujsza
PostWysłany: Pon 11:52, 28 Paź 2019
gehemont
rozkręcam się
 
Dołączył: 25 Paź 2019
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków / Nowy Targ





Witam,

Szukam pomocy / doradztwa w wyborze pierwszego sprzętu skiturowego.

Moje oczekiwania:
- chce jeździć głównie w gorcach (okolice Nowego Targu)
- zależy mi na lekkim podejściu ale zarówno na bezpiecznym zjeździe niekoniecznie szybkim

Przeczytałem mnóstwo treści, spędziłem dużo czasu w sklepach rozmawiając z różnymi sprzedawcami i nadal nie jestem pewien jaki sprzęt mam kupić. Każdy sprzedaje mi to co ma na stanie, a mam wrażenie że nie słucha czego potrzebuje. Sprawdzone empirycznie.

Wiązania
Moim głównym problemem sa wiązania TLT (np marker Alpinist 12). Idealnie pasują do moich wymagań ale nadal nie jestem pewny czy sa bezpieczne i wypną sie w odpowiedni momencie. Tutaj pojawia się wiązanie Fritschi Tecton 12. Jest cięższe, bardziej freetourowe, ale ma regulację wypięcia przodów. Czy mogę twierdzić że jest o wiele bardziej bezpiecznie niz TLT? Czy może są tak samo bezpieczne?

Narty
Tutaj mam kolejny problem / pytanie. Ja chce wiecej chodzić, ale każde wyjscie będzie sie wiązało z możliwością ciekawego zjazdu. Wszyscy zalecają mi narty w przedziale 86-95 pod butem, tak samo wyczytałem w poradnikach. Znalazłem narty mega lekkie, Majesty Fox CLT ale ktoś mi powiedział, że na nich źle będzie mi sie zjedżało. Jak mam to rozumieć? Ja nie chce jechać 90km w dół - to nie stok. Wystarczy mi umiarkowany i bezpieczny zjazd. Czy zatem takie narty mi wystarczą / spełnią swoją role? Czy faktycznie musze szukać nart od 1300 żeby móc zjechać?

Buty
Jeśli rozwiąże swoje wątpliwość co do wiązan i nart to wybiore jakieś buty. Póki co myślałem o Scarpa Maestrale RS 2 (ok1400g) albo o Atomicach backaland (1100g).

Finalnie jeśli nadal będe miał wątplwości co wybrać to poczekam na sezon i zaczne wypożyczć narty zanim kupie coś swojego (zapewne wszystkie promocje w sklepach już się wtedy skończą - trudno).

Mimo to będe wdzięczny za każdą dawkę informacji.

Pozdrawiam!


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 13:06, 28 Paź 2019
regedarek
domownik
 
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 179
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Skąd: Kraków





Niestety muszę Cię rozczarować okolice Nowego Targu (Gorce) to nie są ciekawe zjazdy Smile po prostu taki charakter lasów, krzaków, i wąskich wciętych dróg, szczególnie w stronę Nowego Targu.

Okolice Wyspowego już lepiej. np. [link widoczny dla zalogowanych]

Zjeździłem całe w swoim pierwszym sezonie.

TLT jest wg mnie bezpieczne ale kluczem są jednak twoje umiejętności i nie żartuję tutaj. Napewno udaj się do profesjonalisty jeżeli chodzi o ustawienie wiązań.
Znam przypadki, że ktoś dostaje nowiutkie przygotowane narty i po połowie sezonu okazuje się, że jedna z nart w ogóle nie została ustawiona pod wypięcie.

Narty na pierwszy sezon: najtańsze do wagi.

Jedyna uwaga ode mnie: zacznij od butów, potem wiązania i narty.

Wysyłałem już w innym wątku: rzuć okiem tutaj -> [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez regedarek dnia Pon 13:10, 28 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 13:34, 28 Paź 2019
gehemont
rozkręcam się
 
Dołączył: 25 Paź 2019
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków / Nowy Targ





regedarek napisał:
Niestety muszę Cię rozczarować okolice Nowego Targu (Gorce) to nie są ciekawe zjazdy Smile po prostu taki charakter lasów, krzaków, i wąskich wciętych dróg, szczególnie w stronę Nowego Targu


chwilowo będzie mi to odpowiadać, bo chce robić krótsze trasy - wypad np przed pracą z rana, żeby sie dotlenić. a póżniej będe szukał czegoś więcej.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 17:24, 28 Paź 2019
MarioJ
domownik
 
Dołączył: 04 Lis 2011
Posty: 299
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 19 razy
Skąd: Wrocław





Jeśli piszesz że "Wystarczy mi umiarkowany i bezpieczny zjazd", to wiązania TLT są wystarczająco bezpieczne (z założeniem że wszystko jest sprawne i odpowiednio poustawiane). Wiązania typu Tecton, Shift są dla tych którzy naprawdę bardzo ostro zjeżdżają plus dropy (i do tego więcej jazdy niż chodzenia).

TLT to jest kompromis pomiędzy: komfortem podchodzenia, niską wagą, jakością i bezpieczeństwem zjazdu. Pierwsze dwa punkty są lepiej spełnione niż np. w wiązaniach szynowych, a ostatnie dwa punkty gorzej niż to jest np. w wiązaniach alpejskich.
TLT to nie jest idealna konstrukcja pod kątem zjeżdżania (występują w niektórych modelach tzw. unwanted prerelease na przodach). Mogę Ci polecić lekkie wiązania ATK, w których ja prerelease niedoświadczyłem. Mogę Ci polecić też cięższe wiązania Vipec, w których ustawienie wypięcia horizontal przesunięto na przód oraz dodano elastyczności przodom.

Bardzo często powtarza się: zacznij od kupowania butów. To jest prawda że najpierw kup BUTY, jednak but musi być wybierany w kontekście czegoś co chcemy na nim robić. Na samym starcie trzeba wybrać SYSTEM WIĄZAŃ. Najpierw więc wybieramy spośród: pinowych (TLT), szynowych (AT), hybrydowych (Pin-AT, np. Shift). I dopiero jak się zdecydujemy na system wiązań, kupujemy buta zgodnego z tym systemem a czasami nawet z konkretnym modelem wiązań (np. Skitrab TR2). Mimo że istnieją systemy wiązań i teoretyczna kompatybilność, to czasami jakieś wiązanie (np. TLT) ma pewne ograniczenia wobec buta i lepiej to sprawdzić przed zakupem wiązania.

Kolega robi więc bardzo słuszne rozeznanie, aby najpierw określić w który system wiązań wchodzić.

Problem wyboru modelu narty jest niezmiernie trudny. Zwykle potencjalny skiturowiec chce kupić nową nartę która mu wystarczy na kilka lat. I jakieś kupowanie w celach testowych do ludzi nie trafia. Oni chcą się dowiedzieć jaki model kupić, tak aby było optymalnie i tanio. To nie jest proste, gdyż mało jest obiektywnych materiałów opisujących różne modele nart, a testy są podejrzane (sponsoring). Trudno też jest obiektywnie w słowach ocenić swoje narty. Więc moja rada jest taka: najpierw trzeba określić geometrię narty. Natomiast wybór modelu najlepiej robić w oparciu o obserwacje i rozmowy z doświadczonymi narciarzami (instruktorzy, przewodnicy, guru skiturowiec). Moim zdaniem to jest najlepszy sposób dla początkujących: oprzeć się na poleceniu bardzo dobrego skiturowca, który ma doświadczenie na kilku różnych modelach.

Testowanie narty poprzez jej jednodniowe wypożyczenia nie jest miarodajne. Po pierwsze początkujący skiturowiec nie ma doświadczenia. Po drugie w danym dniu trafi na jakieś konkretne warunki śniegowe (np. twardo). Więc nie będzie mógł stwierdzić jak narta się zachowuje w miękkim śniegu i odwrotnie. Wypożyczenie tego samego zestawu przez 2-3 dni jest drogie.

Dlatego wybór narty, która wpasuje się w umiejętności i oczekiwania, moim zdaniem jest najtrudniejszy.


Post został pochwalony 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 22:04, 28 Paź 2019
gehemont
rozkręcam się
 
Dołączył: 25 Paź 2019
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków / Nowy Targ





Cytat:
"z założeniem że wszystko jest sprawne i odpowiednio poustawiane"

Chciałbym kupić nowe wiązania. cały sprzęt zaniose do serwisu i poprosze o ustawienie itp. Czytałem, że ustawienie wiazań czasem bywa różne dla różnych producentów, wiec lepiej żeby ktoś kto sie na tym zna, zrobił to dla mnie.

Cytat:
"Mogę Ci polecić lekkie wiązania ATK, w których ja prerelease niedoświadczyłem."

Napisz proszę jakie to wiązania. Na mojej liście potencjalnych zestawów mam Marker Alpinist 12 w zestawie lekkim.

Cytat:
"Bardzo często powtarza się: zacznij od kupowania butów. To jest prawda że najpierw kup BUTY, jednak but musi być wybierany w kontekście czegoś co chcemy na nim robić. Na samym starcie trzeba wybrać SYSTEM WIĄZAŃ. Najpierw więc wybieramy spośród: pionowych (TLT), szynowych (AT), hybrydowych (Pin-AT, np. Shift). I dopiero jak się zdecydujemy na system wiązań, kupujemy buta zgodnego z tym systemem a czasami nawet z konkretnym modelem wiązań (np. Skitrab TR2). Mimo że istnieją systemy wiązań i teoretyczna kompatybilność, to czasami jakieś wiązanie (np. TLT) ma pewne ograniczenia wobec buta i lepiej to sprawdzić przed zakupem wiązania. Kolega robi więc bardzo słuszne rozeznanie, aby najpierw określić w który system wiązań wchodzić."

Ująłeś to lepiej niż ja. zacytowałem tą treść żeby każdy kto będzie to czytał zwrócił na to uwage.

Cytat:
"Testowanie narty poprzez jej jednodniowe wypożyczenia nie jest miarodajne. Po pierwsze początkujący skiturowiec nie ma doświadczenia. Po drugie w danym dniu trafi na jakieś konkretne warunki śniegowe (np. twardo). Więc nie będzie mógł stwierdzić jak narta się zachowuje w miękkim śniegu i odwrotnie. Wypożyczenie tego samego zestawu przez 2-3 dni jest drogie."

Masz racje co do zmiennych warunków pogodowych oraz cen wypożyczenia - sa duze, Wychodzi na to ze jedyne co moze uda mi sie przetestować to wage zestawu na nogach.

Co do nart to faktycznie zacząłem od parametrów narty. Teraz patrze na różne rankingi i chyba jakoś postaram sie wypośrodkować opinie i coś kupie. Zastanawiam się również nad używanymi nartami bądź nowymi z poprzednich sezonów. Jeśli chodzi o używane to maksymalnie jeden sezon, ale koniecznie z wiązaniami. Nie chciałbym ponownie wiercić w narcie badz kupować wiązań które mnie nie interesują a pasują do dziur.

W sumie może powiecie mi czy narty tracą swoje właściwości 'leżakując' w sklepach / magazynach? Taka 2 letnią narte można znaleść tanszą o połowe ceny wyjściowej.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 7:30, 29 Paź 2019
W.G.
domownik
 
Dołączył: 19 Maj 2008
Posty: 1773
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 43 razy
Skąd: Kraków





MarioJ napisał:
Jeśli piszesz że "Wystarczy mi umiarkowany i bezpieczny zjazd",.


Miło że w końcu udzielając porad załapałeś kontakt z rzeczywistością dotyczącą sprzętu i jego recenzowania przez "testerów".

Darku dlaczego obrzydzasz Jego plany? to forum również miłośników turystyki narciarskiej (tak dla przypomnienia)Każdy od czegoś zaczyna, choćby z posiadanego czasu, kasy czy umiejętności. Pozwólmy się cieszyć z aktywności. Każdy ma swoje Himalaje.

Odnośnie jeszcze recenzji sprzętu, na tym forum można poczytać o fantastycznych cechach, silvretty, naxo i onyxa. Patenty były przefajne tak świetne że zaniechano produkcji.

"gehemont"
Narty z leżaków najczęściej są bez wad. Ale są też takie gdzie produkcja ich była wtopą jakościową i tych należy unikać.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 9:24, 29 Paź 2019
MarioJ
domownik
 
Dołączył: 04 Lis 2011
Posty: 299
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 19 razy
Skąd: Wrocław





gehemont napisał:


Cytat:
"Mogę Ci polecić lekkie wiązania ATK, w których ja prerelease niedoświadczyłem."

Napisz proszę jakie to wiązania. Na mojej liście potencjalnych zestawów mam Marker Alpinist 12 w zestawie lekkim.



ATK Raider 12
tu masz recenzje tego samego kolegi co poprzedni poradnik tu cytowany [link widoczny dla zalogowanych]

są też inne ciekawe modele ATK, ale nie wskażę Ci nic konkretnego, bo tutaj nie są mile widziane teoretyczne dywagacje

co do Alpinist, jest recenzja na blisterreview.com, warto się zapoznać


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 11:27, 29 Paź 2019
jarodar
domownik
 
Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 944
Przeczytał: 6 tematów

Pomógł: 16 razy
Skąd: Sandomierz/Warszawa





Wątek pewnie trochę poboczny (ktoś powie, że jak zwykle) ale ludzie zbzikowali na punkcie bezpieczeństwa. Narciarstwo pozatrasowe generalnie bezpieczne nie jest. Ryzyko ma przy tym bardzo szeroki zakres i ograniczanie go do możliwości uszkodzenia kolana jest niecelowe i zdecydowanie zawęża problem. Kolega, z którym często jeżdżę, zawsze blokuje przody w zjeździe. Bezpiecznie? Za to nigdy nie zgubił narty w śniegu i nie musiał dymać o jednej w miękkiej, metrowej pokrywie. Oceń sam.
Kolega Mario dobrze radzi.
Budżet Cię raczej nie ogranicza więc nastaw się na to, że drugi komplet będzie lepszy.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 12:06, 29 Paź 2019
regedarek
domownik
 
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 179
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Skąd: Kraków





Cytat:
To jest prawda że najpierw kup BUTY, jednak but musi być wybierany w kontekście czegoś co chcemy na nim robić.


Cytat:
Darku dlaczego obrzydzasz Jego plany


Hmm, może dlatego, że widząc te posty przypominam sobie siebie z 2009 roku:
śmieszna lektura Smile po 10 latach.
http://www.skitury.fora.pl/sprzet-skiturowy,3/moj-temat-na-temat-skompletowania-sprzetu,2404.html#18036
http://www.skitury.fora.pl/sprzet-skiturowy,3/moj-pomysl-na-pierwszy-sprzet-prosba-o-krytyke,10148.html#82962

Następnie pierwszy sezon spędziłem w Gorcach. Straciłem tam dwóch kolegów początkujących narciarzy. Po kilku wycieczkach przez Gorce i zjazdach do Nowego Targu rzucili narty w kąt na zawsze Smile

Oczywiście zupełnie rozumiem Gorce jako poletko treningowe jak napisał kolega. Świetne miejsce.

I tutaj nawiązuję do pierwszego cytatu. Nie chcę doradzać o konkretnych modeli tylko przedstawić inne podejście, choć wiem, że trudno to zrozumieć będąc napalonym przed kupnem swojego pierwszego sprzętu(ja tak miałem) Wink

Po prostu jestem pewien, że jeżeli kolega zasmakuje w nartach to napewno w Gorcach nie zostanie, a tego czy pójdzie w stronę speedtouringu czy freeridu albo skialpu jeszcze nie wie Smile, zatem ja bym kupił uniwersalne buty na początku. I tak zrobiłem po dyskusjach tego forum i uważam, że to z całego ekwipunku był mój jedyny sprawdzony zakup z pierwszego zestawu nart, dlaczego?

Bo po 7 latach nadal używam tych TLT5, często nawet je preferuję ponad nowymi lżejszymi butami. I używałem je w każdych warunkach łącznie ze wspinaniem.

PS. dziękuję bo pisząc tę odpowiedź uświadomiłem sobie, że mam 7 letnie butki(wkładki) - pytanie czy przeżyją kolejne pranie przed sezonem.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez regedarek dnia Wto 12:12, 29 Paź 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 16:23, 29 Paź 2019
gehemont
rozkręcam się
 
Dołączył: 25 Paź 2019
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków / Nowy Targ





regedarek napisał:
Następnie pierwszy sezon spędziłem w Gorcach. Straciłem tam dwóch kolegów początkujących narciarzy. Po kilku wycieczkach przez Gorce i zjazdach do Nowego Targu rzucili narty w kąt na zawsze Smile


Rozumiem :]


regedarek napisał:
Nie chcę doradzać o konkretnych modeli tylko przedstawić inne podejście, choć wiem, że trudno to zrozumieć będąc napalonym przed kupnem swojego pierwszego sprzętu(ja tak miałem) Wink


I dokładnie dlatgo rozpocząłem ten temat. Żeby posłuchać co ludzie znający sie na rzeczy mogą mi doradzic i za to jestem wdzięczny


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 21:33, 29 Paź 2019
Spiochu
domownik
 
Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Skąd: Łódź





Właśnie kompletuję swój 4 zestaw turowy, więc podzielę się przemyśleniami.

Przede wszystkim umiar i dopasowanie.

Nie kupuj sprzętu bardzo lekkiego, ani bardzo ciężkiego. Zadbaj o to by buty, były idealnie dopasowane do Twojej stopy, narty odpowiedniej długości, a wiązania dopasowane do charakteru jazdy i wagi.

W ostatnich latach nastąpiła rewolucja w butach. Nie oszczędzaj zatem na nich. Kup najlepiej dopasowane z topowych, umiarkowanie lekkich modeli. (Scarpa Alien RS, Atomic Backland Carbon, Dynafit TLT 7/8, Fischer Trawers). Ceny ok 2k zł

Wiązania wybierz PINowe ze skistoperem i regulacją siły wypięcia. Najbardziej polecane są chyba ATK Raider/R12, ale drogie (ok.500 Eur)

Na nartach możesz trochę zaoszczędzić. Kilkuletnie (nowe) w niczym nie odbiegają najnowszym. Wybierz umiarkowaną wagę 1300-1500g/szt, długość (wzrost -5/0) i szerokość (80-90). Firma bez znaczenia ale niech mają solidny rdzeń drewniany i rocker z przodu. Nie kupuj piankowych, carbonowych, ani ciężkich z metalem w środku. Szkoda też wydawać ponad 1500zł na narty, a i do 1000zł znajdziesz bardzo dobre modele.
Odnośnie wagi to lepiej sprawdza się koncepcja, nieco cięższa narta i lżejszy but niż odwrotnie.

Przygotuj się, że to dopiero początek wydatków. Pełne wyposażenie na tury to może być nawet 20k zł.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Spiochu dnia Wto 21:37, 29 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 10:26, 30 Paź 2019
gehemont
rozkręcam się
 
Dołączył: 25 Paź 2019
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków / Nowy Targ





Spiochu napisał:
W ostatnich latach nastąpiła rewolucja w butach. Nie oszczędzaj zatem na nich. Kup najlepiej dopasowane z topowych, umiarkowanie lekkich modeli. (Scarpa Alien RS, Atomic Backland Carbon, Dynafit TLT 7/8, Fischer Trawers). Ceny ok 2k zł


A co myślisz o Scarpa Maestrale RS 2 ? One ważą ok 1400g. Wydają się ciekawą opcja, ale nie wiem czy nie za bardzo nastawioną na zjazdy.

Poza tym mam pewien problem. Okazuje się że mam stopę szeroką na ok 107-108mm (prawa-lewa). Nie ma takich butów w standardzie (atomic 98, scarpa 101, dynafit 103). Rozumiem że bez poszerzania się nie obejdzie. Czy każdego buta można poszerzyć nie narażając sie na jego uszkodzenie wraz z zachowaniem właściwości? Jaki buty polecacie do poszerzania? Zasadniczym problem jest fakt iż producenci redukując wagę buta, dają cieńsze ścianki buta. Wiec może się okazać że nie każdego buta rozbije do rozmiaru mojej stopy.


PS. patrzyłem na Atomic Backland Carbon oraz Scarpa Alien RS i nie mają klamry środkowej. Mam wysokie podbicie stopy i zastanawia się czy nie powinienem iść w stronę takiego typu butów? Co myślicie?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez gehemont dnia Śro 10:38, 30 Paź 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 22:28, 30 Paź 2019
Spiochu
domownik
 
Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Skąd: Łódź





1. Scarpa Maestrale RS 2 ujdą, ale trochę ciężkie. Najpierw pomierz lżejsze modele. Przy ostrożnych zjazdach, nie odczujesz specjalnej korzyści ze sztywnych butów.

2. Weź pod uwagę, że podawana szerokość, jest zwykle dla rozmiaru 26,5cm
Większe rozmiary danego modelu, są odpowiednio szersze. Ile dokładnie, niestety nie wiem.
Jeśli rzeczywiście, masz bardzo szeroką stopę, zacznij od zmierzenia Scarpy F1(ale nowy model) i Dynafita TLT7. Obydwa mają podawaną szerokość 102mm.

3. Odnośnie podbicia, ciężko to stwierdzić teoretycznie. Też mam wysokie podbicie i jedne buty mnie cisną a drugie nie, pomimo bardzo podobnej konstrukcji. Musisz mierzyć. Nawet kąt pochylenia cholewki do przodu ma znaczenie, więc przestawiaj go przy przymierzaniu. Mnie najwygodniej jest, przy maksymalnym wychyleniu do przodu (17 stopni).


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 22:33, 30 Paź 2019
MarioJ
domownik
 
Dołączył: 04 Lis 2011
Posty: 299
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 19 razy
Skąd: Wrocław





gehemont napisał:

A co myślisz o Scarpa Maestrale RS 2 ? One ważą ok 1400g. Wydają się ciekawą opcja, ale nie wiem czy nie za bardzo nastawioną na zjazdy.

Poza tym mam pewien problem. Okazuje się że mam stopę szeroką na ok 107-108mm (prawa-lewa). Nie ma takich butów w standardzie (atomic 98, scarpa 101, dynafit 103). Rozumiem że bez poszerzania się nie obejdzie. Czy każdego buta można poszerzyć nie narażając sie na jego uszkodzenie wraz z zachowaniem właściwości? Jaki buty polecacie do poszerzania? Zasadniczym problem jest fakt iż producenci redukując wagę buta, dają cieńsze ścianki buta. Wiec może się okazać że nie każdego buta rozbije do rozmiaru mojej stopy.


PS. patrzyłem na Atomic Backland Carbon oraz Scarpa Alien RS i nie mają klamry środkowej. Mam wysokie podbicie stopy i zastanawia się czy nie powinienem iść w stronę takiego typu butów? Co myślicie?


myślimy że nie wybrzydzaj w butach, masz trudną stopę,
znajdź sklep/serwis który zrozumie Twój problem i zgodzi się dopasować Ci buta, bo to będzie kosztować dużo pracy,
olej punkty które powiedzą że się nie da albo będą lekko niechętni, bo to znaczy że tam pracują początkujący

wszystkie te buty co wymieniasz, są wystarczająco dobre, kluczowe jest dobranie do nogi, idź, przymierzaj i dyskutuj


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 18:02, 01 Lis 2019
janman
domownik
 
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 230
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Skąd: KRK





Dobór buta to nie tylko kwestia stopy/rozmiaru ale również techniki jazdy i umiejętności już nabytych na stokach. Dlatego nie zgodzę się z przedmówcami polecającymi buty lekkie typu Alieny czy TLT7 na początek. W kategoriach narciarstwa stokowego to są miękkie kapcie i niewiele od nich wyższe.
Osoba przesiadająca się na nie z butów zjazdowych będzie na ogół odczuwała ogromny niedobór kontroli i to również przy wolniejszych zjazdach w terenie. No chyba że należy to tych <5% dzisiejszych narciarzy stokowych którzy kontrolę nad nartą potrafią uzyskać balansem/pozycją a nie dociskiem/powerem.
Dlatego też pytanie o środkową klamrę/strapa jest zasadne. Na początek możliwość dopięcia wszystkiego tak że krew ze stóp wychodzi uszami wielu początkującym dodaje ducha. Dlatego Maestrale rządziły przez tyle lat. Z czasem dopiero przychodzi pewność i docenia się elastyczność a nawet pewien luz. Ale oczywiście to kwestia bardzo indywidualna.
Na pewno nie trzeba się aż tak bardzo przejmować wagą. Dla zdrowego chłopa 500-600g na nodze więcej nie robi różnicy, zwłaszcza na krótkich turciach w beskidzie/tatrach - no chyba że się ścigamy.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 1:00, 02 Lis 2019
Spiochu
domownik
 
Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Skąd: Łódź





Polecane buty (TLT 7 czy Alien RS) to uniwersalne modele.
Ani bardzo lekkie (race) ani ciężkie grzmoty. Jeśli do ostrożnych zjazdów, są dla kogoś za miękkie/za niskie to problem leży nie w butach, a w technice.
Zmiana na cięższe/sztywniejsze niewiele pomoże, jeśli nie potrafimy jeździć.
Co do wagi, to te 500-600g na nodze, to bardzo duża różnica, szczególnie w butach. Na pewno każdy zdrowy chłop ją zauważy.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 13:05, 02 Lis 2019
W.G.
domownik
 
Dołączył: 19 Maj 2008
Posty: 1773
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 43 razy
Skąd: Kraków





Spiochu napisał:
Polecane buty (TLT 7 czy Alien RS) to uniwersalne modele.
Ani bardzo lekkie (race) ani ciężkie grzmoty. Jeśli do ostrożnych zjazdów, są dla kogoś za miękkie/za niskie to problem leży nie w butach, a w technice.
Zmiana na cięższe/sztywniejsze niewiele pomoże, jeśli nie potrafimy jeździć.
Co do wagi, to te 500-600g na nodze, to bardzo duża różnica, szczególnie w butach. Na pewno każdy zdrowy chłop ją zauważy.



Tylko jest jeden mały problem, mało komfortowe i kiepsko trzymające.
Mimo wszystko mnie wychodzi dużo chodzenia (i tu potrzebuję komfortu i trzymania stopy, perfekcyjnego trzymania) i dużo, dużo mniej jazdy. (gratuluję tym co mają 50/50% i więcej.
Scarpa rs jest super (jeśli dobrze dobrana) i do chodzenia i do jazdy. Jeśli ktoś nie ma siły na sprzęt bez kompromisów, może powinien popracować nad siłą i wytrzymałością. Ja kładę akcent na chodzenie, zjazd zależy głównie od tego w jakiej kondycji mamy nogi (stopy) po podchodzeniu.
Opowieści "ekspertów" na temat trzymania w jeździe ja traktuję jak folklor tej działalności w górach. Chodzenie jest w tej dyscyplinie głównym problemem, zjazd tylko wisienką na torcie lub kompletną porażką. Nie udało mi się jeszcze nikogo poznać takiego, kto miałby dobrze dobrane buty do chodzenia a do zjazdu się nie nadawały. Natomiast odwrotnie mam stale. Przez ładnych kilka lat ich (butów) własnoręcznego obsługiwania. Tezę że but skitour zastępuje alpejskiego pominę milczeniem.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 18:20, 02 Lis 2019
janman
domownik
 
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 230
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Skąd: KRK





Spiochu, napisz może konkretnie jakie sa Twoje osobiste doświadczenia z Alienami, że raczyłeś je nazwać "uniwersalnymi". Żeby było jasne: sam mam buty z BOA i sobię chwalę, ale wiem też jakie ten system ma ograniczenia: stop i dalej nie dokręcisz, a czasem trzeba. Dla nowicjusza to ważne żeby móc na początek pokombinować, znaleść własciwy setup. Alieny to buty o jednym profilu i w zasadzie nic nie zmienisz. Albo pokochasz albo znienawidzisz.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 18:57, 02 Lis 2019
W.G.
domownik
 
Dołączył: 19 Maj 2008
Posty: 1773
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 43 razy
Skąd: Kraków





Ja bym jeszcze dodał jak delikwent waży słusznie tak z 90kg +. Jak chodzić?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 22:31, 02 Lis 2019
Spiochu
domownik
 
Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Skąd: Łódź





Cytat:
Tylko jest jeden mały problem, mało komfortowe i kiepsko trzymające.
Mimo wszystko mnie wychodzi dużo chodzenia (i tu potrzebuję komfortu i trzymania stopy, perfekcyjnego trzymania) i dużo, dużo mniej jazdy. (gratuluję tym co mają 50/50% i więcej.
Scarpa rs jest super (jeśli dobrze dobrana) i do chodzenia i do jazdy. Jeśli ktoś nie ma siły na sprzęt bez kompromisów, może powinien popracować nad siłą i wytrzymałością. Ja kładę akcent na chodzenie, zjazd zależy głównie od tego w jakiej kondycji mamy nogi (stopy) po podchodzeniu.
Opowieści "ekspertów" na temat trzymania w jeździe ja traktuję jak folklor tej działalności w górach. Chodzenie jest w tej dyscyplinie głównym problemem, zjazd tylko wisienką na torcie lub kompletną porażką. Nie udało mi się jeszcze nikogo poznać takiego, kto miałby dobrze dobrane buty do chodzenia a do zjazdu się nie nadawały. Natomiast odwrotnie mam stale. Przez ładnych kilka lat ich (butów) własnoręcznego obsługiwania. Tezę że but skitour zastępuje alpejskiego pominę milczeniem.


Nie wiem co chciałeś przekazać, ale wygląda jakbyś sam sobie zaprzeczał. (pogrubione fragmenty).
Jeśli podchodzenie ważniejsze, no to tym bardziej lżejsze buty.




Cytat:
Spiochu, napisz może konkretnie jakie sa Twoje osobiste doświadczenia z Alienami, że raczyłeś je nazwać "uniwersalnymi". Żeby było jasne: sam mam buty z BOA i sobię chwalę, ale wiem też jakie ten system ma ograniczenia: stop i dalej nie dokręcisz, a czasem trzeba. Dla nowicjusza to ważne żeby móc na początek pokombinować, znaleść własciwy setup. Alieny to buty o jednym profilu i w zasadzie nic nie zmienisz. Albo pokochasz albo znienawidzisz.


Nie jeździłem w Alienach Rs, ale jak tylko będzie okazja spróbować to dam znać. W ocenie uniwersalności, opieram się na opinii Iwonki (tej zawodniczki). Twierdzi, że to bardzo wygodny but do zjazdu, zupełnie NIE jak te race. Widziałem też jak pomykała na tym sprzęcie na stoku, (przodem, tyłem, na jednej narcie, różne ćwiczenia) i widać było że buty jej nie ograniczają.

Co do konstrukcji to oczywiście prawda, dlatego dopasowanie jest sprawą kluczową. Moje wątpliwości budzi też niewielki kąt pochylenia cholewki. Polecałem jednak dobór nie stricte Alienów Rs, ale wybór najlepiej dopasowanego buta z podobnej grupy wagowej.

Moje osobiste doświadczenia, wskazują , że nawet w gównianych i źle dopasowanych butach (miałem celowo za duże), można ostrożnie zjechać po (prawie) wszystkim. W większości przypadków, nawet mało ten kiepski but przeszkadza. Dużo większą różnicę odczuwam przy zmianie nart na solidniejsze.

Jeśli chodzi o podchodzenie, to źle dobrane buty to lipa. (by uniknąć obtarć muszą być na styk). Bardziej też odczuwałem za małą ruchomość i za dużą wysokość cholewki niż wagę. Preferuje również grubszy, miękki botek, a z tym teraz jest kiepsko.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Spiochu dnia Sob 22:44, 02 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 23:03, 02 Lis 2019
janman
domownik
 
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 230
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Skąd: KRK





WG zapewne odnosił się do Maestrali RS bo o ten model pytano na początku wątku.
A jeszcze co do Alienów, to nie twierdzę że to nie jest but kosmiczny i bardzo zaawansowany technologicznie, bo jest, ale to ewidentniw produkt dla PRO-sów ktorzy dokładnie wiedzą co kupują i do czego. Nowicjusz nie będzie w stanie się połapać mierząc w sklepie jak ten but pracuje, że cały flex idzie w płaszczyźnie przód/tył (tak jest nawet mierzony) a rotacja stopy to zupełnie inna bajka i zależy indywidualnie od budowy stopy . Dlatego uważam że to nie jest but na pierwsze kroki dla każdego.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 23:47, 02 Lis 2019
Spiochu
domownik
 
Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Skąd: Łódź





Jakby tak spojrzeć szerzej, to sam skituring jest dla pro.
Trzeba mieć świetną kondycję, doskonale jeździć na nartach, mieć duże doświadczenie górskie, znać się na lawinach itd.
Niestety zazwyczaj któraś z tych dziedzin leży (a często wszystkie) i wtedy zaczynają się problemy.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 16:52, 03 Lis 2019
W.G.
domownik
 
Dołączył: 19 Maj 2008
Posty: 1773
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 43 razy
Skąd: Kraków





Aby nie wdawać się w przepychanki proponuję zainteresowanym wątek przeczytać ze zrozumieniem od końca, co nie znaczy w spak.
Myślę że nie po to poświeciłem tyle czasu na przekazywanie tu (na forum) swoich wiadomości.
To porady są? czy tez rozterki przed zakupem i zaklamuflowane pytania o istotne szczegóły. Absolutnie nie mam na myśli zakładającego wątek.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 22:04, 03 Lis 2019
Spiochu
domownik
 
Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Skąd: Łódź





Jeśli nie piszesz na forum dla przyjemności, ale z poświęcenia, to chyba szkoda żebyś się tak męczył.
A pytania zazwyczaj zadaję wprost. Np. "Czy można zamontować skistoper bezpośrednio do narty?" Niestety pozostało bez odpowiedzi.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 23:25, 03 Lis 2019
kp
moderator
 
Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1132
Przeczytał: 7 tematów

Pomógł: 14 razy
Skąd: Kraków





Przecież tu nikt nie pisze dla przyjemności Wink.
Wątek typu "powiedzcie co dla mnie najlepsze" rozdmuchany, rozumiem, z braku śniegu Smile.

pzdrw
Krzysiek


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 7:13, 04 Lis 2019
W.G.
domownik
 
Dołączył: 19 Maj 2008
Posty: 1773
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 43 razy
Skąd: Kraków





Spiochu napisał:
Jeśli nie piszesz na forum dla przyjemności, ale z poświęcenia, to chyba szkoda żebyś się tak męczył.
A pytania zazwyczaj zadaję wprost. Np. "Czy można zamontować skistoper bezpośrednio do narty?" Niestety pozostało bez odpowiedzi.


W innym usuniętym wątku inni forumowicze wyrazili się jasno.

Swoją publikacją potwierdziłeś że widzenie buta na nogach innego użytkownika jest wystarczającym powodem dla Ciebie dla jego rekomendacji innym.
A ja się z takim rozpatrywaniem sprawy nie identyfikuję. Mam prawo wyrazić swoją opinię? Najlepszy but na rynku wskazany przez pytającego zastępujesz bardzo ryzykownym który tyko widziałeś. Dla tego właśnie się odzywam. Z niesmakiem.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez W.G. dnia Pon 7:44, 04 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 10:44, 04 Lis 2019
gehemont
rozkręcam się
 
Dołączył: 25 Paź 2019
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków / Nowy Targ





[buty]
Przeczytałem ten wątek plus parę innych i wychodzi na to że scarpa meastrale rs bedą dla mnie najbardziej optymalne. Zacznę od tych butów, a jeśli faktycznie sie okaże będa mi jakoś przeszkadzać to je zmienię.

[narty]
Ostatnio zacząłem szukać nart, znalazłem używane, mało używane - wiadomo, opinia spredawcy. Narty mają dziury po wiązaniach. Ja pewno kupie inne wiązania. Czy jeśli wywiercimy kolejne dziury to osłabiamy narty? Czy jest jakaś minimalna odleglość pomiędzy dziurami ktora musi być zachowana żeby zapobiec wyrwania wiązania?

[wiązania]
Spiochu napisał:
Wiązania wybierz PINowe ze skistoperem i regulacją siły wypięcia. Najbardziej polecane są chyba ATK Raider/R12, ale drogie (ok.500 Eur)


Patrzyłem na te wiązania i z tego co widzę różnią sie skistoperem położonym z przodu bądz tyłu. Te przednie trzeba samemu zamykać, a tylnie zamykają sie zapewne przy wpięciu. R12 jest lżejsze. Czy jest coś jeszcze czego nie zauważyłem?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 11:26, 04 Lis 2019
W.G.
domownik
 
Dołączył: 19 Maj 2008
Posty: 1773
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 43 razy
Skąd: Kraków





gehemont napisał:
[buty]
Przeczytałem ten wątek plus parę innych i wychodzi na to że scarpa meastrale rs bedą dla mnie najbardziej optymalne. Zacznę od tych butów, a jeśli faktycznie sie okaże będa mi jakoś przeszkadzać to je zmienię.

[narty]
Ostatnio zacząłem szukać nart, znalazłem używane, mało używane - wiadomo, opinia spredawcy. Narty mają dziury po wiązaniach. Ja pewno kupie inne wiązania. Czy jeśli wywiercimy kolejne dziury to osłabiamy narty? Czy jest jakaś minimalna odleglość pomiędzy dziurami ktora musi być zachowana żeby zapobiec wyrwania wiązania?

[wiązania]
Spiochu napisał:
Wiązania wybierz PINowe ze skistoperem i regulacją siły wypięcia. Najbardziej polecane są chyba ATK Raider/R12, ale drogie (ok.500 Eur)


Patrzyłem na te wiązania i z tego co widzę różnią sie skistoperem położonym z przodu bądz tyłu. Te przednie trzeba samemu zamykać, a tylnie zamykają sie zapewne przy wpięciu. R12 jest lżejsze. Czy jest coś jeszcze czego nie zauważyłem?







Idziesz w słuszną stronę, "wiązanie jak wiązanie" (ironizuję) z tym, że po wypięciu buta skistop natychmiast się otwiera i robi swoje, w innych jest inaczej. To jest ogromny plus tego patentu i szacun wielki konstruktorom, że im się chciało. Fantastyczna konstrukcja, sprawdzona i przepięknie zrobiona.

But przywołany to sprawdzona konstrukcja pozwalająca na rozwiązanie wielu problemów użytkownika, niesamowicie komfortowe w chodzeniu i jeździe. Praktycznie bez konkurencji.

Miło czytać posty gdzie początkujący pytający, włożył trochę pracy w to o co pyta.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 15:48, 04 Lis 2019
MarioJ
domownik
 
Dołączył: 04 Lis 2011
Posty: 299
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 19 razy
Skąd: Wrocław





W.G. napisał:

Swoją publikacją potwierdziłeś że widzenie buta na nogach innego użytkownika jest wystarczającym powodem dla Ciebie dla jego rekomendacji innym.
A ja się z takim rozpatrywaniem sprawy nie identyfikuję. Mam prawo wyrazić swoją opinię? Najlepszy but na rynku wskazany przez pytającego zastępujesz bardzo ryzykownym który tyko widziałeś. Dla tego właśnie się odzywam. Z niesmakiem.


A ja się identyfikuję z wypowiedzią Spiocha, który poparł się doświadczeniem swojej koleżanki z którą jak rozumiem, osobiście rozmawiał o bucie Alien RS.

Wyrażam swoje głośne poparcie do przekazywania na forum również doświadczeń innych znanych nam osób. Oby tylko było to wyraźnie wskazane.

Pewnym niedociągnięciem Spiocha było to że przy pierwszym wspomnieniu o Alien rs, nie podparł się od razu swoją znajomą.

Na jakiej podstawie oceniasz że wskazany but jest "bardzo ryzykowny" ? Pytam dla formalności i czystości przekazu. Nie mam nic wspólnego z firmą Scarpa.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 16:46, 04 Lis 2019
Spiochu
domownik
 
Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Skąd: Łódź





Cytat:
Najlepszy but na rynku wskazany przez pytającego zastępujesz bardzo ryzykownym który tyko widziałeś. Dla tego właśnie się odzywam. Z niesmakiem.


I mogłeś tak napisać od razu. Przynajmniej wiadomo by było o co Ci chodzi.


Nie ma czegoś takiego jak najlepszy but na rynku a te Mistrale to ciężkie grzmoty, zupełnie nieadekwatne do poniższej aktywności:

Cytat:
Moje oczekiwania:
- chce jeździć głównie w gorcach (okolice Nowego Targu)
- zależy mi na lekkim podejściu ale zarówno na bezpiecznym zjeździe niekoniecznie szybkim



Proponuje wybór, spośród wielu butów z odpowiedniej do aktywności(czyt. lekkiej) klasy wagowej. Ty natomiast polecasz mu but niezgodny z oczekiwaniami na zasadzie: "bo mnie pasuje".

Co do Alienów RS. Nie wiem czy jest to najlepszy but dla autora wątku, bo kluczowe jest dopasowanie. Jest to jednak nowoczesny lekki model, z bardzo dobrymi opiniami w wielu źródłach. Do tego polecała mi go znajoma, która ma o skitouringu większe pojęcie, niż my wszyscy razem wzięci.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Skitury - wątpliwości nowicujsza
Forum Polski Klub SkiTurowy Strona Główna -> Sprzęt skiturowy
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 3  
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin